تبلیغات
عشق جاودان ... - ترفندهای رایانه (2)
شنبه 7 دی 1387

ترفندهای رایانه (2)

   نوشته شده توسط: سپهر دادرس    نوع مطلب :ترفند PC , Cell ،

خاموش کردن صدای بوق کامپیوتر

در هنگام کار با ویندوز بسیاری اوقات و بر اثر عوامل مختلف یک صدای بوق کوتاه از رایانه شنیده میشود.اگر می خواهید دیگر چنین صدایی اذیتتان نکند،در قسمت Run از منو شروع Regedit را تایپ کرده و به مسیر زیر بروید:
Hkey-current-user\controlpanel\sound
در قسمت سمت راست مقدار Beep را پیدا کنید بر روی آن کلیک راست کرده و Modify را انتخاب کنید. مقدار آن را به No تغییر دهید.رایانه را دوباره راه اندازی کنید تا دیگر صدای بوق را نشنوید.

اضافه کردن Safe Mode به منو بوت

اگر گاهی اوقات نیاز دارید که ویندوز را درحالت Safe Mode راه اندازی کنید میتوانید یک گزینه به منو بوت اولیه ویندوز اضافه کنید.برای اینکار روی My computer کلیک راست کنید و properties را انتخاب کنید. در قسمت Advanced و در بخش Startup & recovery روی Setting کلیک کنید .سپس بر روی Edit کلیک کنید.با این کار فایل Boot.ini باز میشود.یکی از خطوط زیر [operating Systems] را که مربوط به سیستم عامل پیشفرض بوده Copy و سپس در یک خط جداگانه Paste کنید. توضیح آن را به Safe Mode تغییر دهید و در انتهای آن خط زیر را اضافه کنید.
safe mode:minimal/sos/bootlog/

غیر فعال کردن Run

برای غیر فعا کردن Run در منو شروع برنامه Regedit را اجرا کرده سپس به مسیر زیر بروید:
Hkey-current-user\softeware\microsoft\windows\currentversion\policies\explorer
سپس بر روی قسمت سمت راست پنجره کلیک راست کرده و بر روی New رفته و بعد Dword را انتخاب کنید.نام Dword جدید را Norun بگذارید.بر روی آن دو بار کلیک کنید و مقدارش را از صفر به یک تغییر دهید.را یانه را دوباره راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شود.

منبع : www.gorganbestblog.blogfa.com

تم و رنگ بندی صفحه خوشامد گویی ویندوز را تغییر دهید

رجیستری را به کار بیندازید و به سراغ این کلید بروید:
Hkey_CURRENT_USER\software\microsoft\windows\currentversion\theme manager
اکنون متغییر Color name را پیدا کرده وسپس روی آن کلیک راست کرده و Modify را انتخاب نمایید.مقدار حوزه Value data: را به Metallic تغییر داده شستی Ok را فشار دهید و از رجیستری خارج شوید .کامپیوتر را از نو بوت کنید تا این تغییر تاثیر خود را نشان دهد.

جلوگیری از دانلود فایل ها در IE

اگر می خواهید در مرورگر اینترنت ایکسپلورر کسی قادر به دانلود کردن فایلی نباشد از منوی Runدستور Regedit را اجرا کرده و به مسیر زیر بروید:
Hkey-current-user\software\microsoft\windows\currentversion\internet setting\zones\3
سپس روی دستور 1803 که از نوع Dword است کلیک مضاعف کرده و پس از ظاهر شدن منوی مربوطه مقدار آن را به 3 تغییر دهید.جهت بازگشت به حالت اولیه مقدار 0 را به دستور 1803 نسبت دهید و در صورت عدم وجود دستور1803 آن را ایجاد کنید.

جلوگیری از تغییر Background در ویندوز

اگر در کنترل پنل به قسمت Display بروید یک لبه وجود دارد که در آن میتوانید عکس دسکتاپ خود را تغییر دهید. اما با کارهای زیر این لبه غیر فعال میشود. ابتدا از منوی Regedit ، Run را اجرا کرده و به مسیر زیر بروید:
Hkey-current-user\software\microsoft\windows\currentversion\policies\active desktop
سپس در آن مقدار دستور باینری Nochanging wallpaper رابه یک تغییر دهید.اگر Active Desktop در مسیر مورد نظر موجود نبود آن را بسازید.

ادغام چند فایل متنی با هم

گاهی پیش می آید که چندین فایل متنی دارید وتمایل دارید که محتوای تمامی آنها را یکجا در یک فایل واحد جمع کنید .راهی که به ذهن میرسد کپی کردن تک تک آنها در یک فایل است.اما راه بسیار کوتاهتری هم وجود دارد.بدین ترتیب که تمامی آنها را در یک فولدر جدید مثلا با نام new در درایو C قرار بدهید.سپس از منو Run دستور Cmd یا command را برای رفتن به محیط داس اجرا کنید.با اجرای دستور زیر در محیط داس یک فایل واحد با مجموعه محتویات فایل ها خواهید داشت:Copy C:new all.txt پسوند فایل متنی میتواند متفاوت باشد و فایل های Html.ini.diz و... را نیز شامل میشود.

حذف درایوها در My computer

اگر می خواهید پس از باز کردن My computer هیچ درایوی نشان داده نشود در قسمت Run از منو شروع برنامه Regedit را اجرا نموده و به مسیر زیر بروید:
Hkey-current-user-\software\microsoft\windows\currentversion\policies\explore
روی قسمت سمت راست کلیک راست کنید و یک مقدار Dword جدید با نام Nodrive بسازید.مقدار آن را به 3FFFFFF تغییر دهید.به این ترتیب دیگر درایو های شما در My computer دیده نخواهند شد.برای بازگرداندن درایوها این مقدار را پاک کنید.

فعال کردن Hibernate در ویندوز

ویژگی hibernate در ویندوز ایکس پی باعث می شود که هنگام خاموش کردن کامپیوتر محتویات رم در هارد کپی شده و هنگام روشن شدن مجدد، کامپیوتر کار خود را از آن لحظه ادامه دهد.
برای فعال کردن این ویژگی مسیر زیر را دنبال کنید :
My computer/control panel/power options/Hibernate tab/
در اینجا تیک کنار Enable hibernate را علامت بزنید.از این پس اگر در پنجره turn off کلید شیفت را نگه دارید گزینه standby به hibernate تبدیل می شود.

حذف MSN Messenger از ویندوز

برنامه‌ی Windows MSN Messenger یكی از مولفه‌هایی است كه در نسخه‌ی حرفه‌ای و خانگی ویندوز XP تعبیه شده است و همراه این ویندوزها نصب می‌شود. اما این برنامه از جانب هكرها آسیب‌پذیر بوده و می‌تواند سیستم را در معرض خطر قرار دهد.

برای حذف Messenger از ویندوز XP به صورت زیر عمل كنید:
فایل SYSOC.INF را پیدا كنید. برای یافتن این فایل باید به پوشه‌ی INF كه تحت پوشه‌ی Windows  قرار دارد بروید. این فایل را در Notepad باز كرده و در آن به دنبال خط زیر بگردید:
msmsgs=msgrocm.dll,Oc Entry.msmsgs.inf, hide, 7 كلمه‌یhide را از این خط حذف كرده و فایل را ذخیره كنید. اكنون شما در برنامه‌ی Add/Remove یك ورودی دارید كه می‌توانید با استفاده از آن برنامه‌ MSN Messenger را حذف كنید.

تغییروضعیت مادرزاد کلید Num Lock

اگر بخش BIOS Setup مادربرتان امكان غیرفعال كردن كلید NumLock را در اختیارتان قرار نمی‌دهد در ویندوزهای NT 4.0، 2000 و XP می‌توانید از طریق رجیستری این عمل را ممكن سازید. برای این منظور باید خطوطی را كه در زیر گفته می‌شوند كپی كرده و به یك پنجره‌ی Notepad خالی اضافه كنید؛ سپس فایل مذكور را با نام NLOCKOFF.REG ذخیره كرده و نهایتاً آن را از طریق Windows Explorer یا File Manager دوبار كلیك كنید تا كلید NumLock خاموش شود.

كاربران ویندوزهای 2000 و XP باید خطوط زیر را در پنجره‌ی Notepad اضافه كنند.

Windows Registry Editor Version 5.00

 [HKEY-USERS\.DEFAULT\Control Panel \ Keyboars ]

"InitialKeyboardIndicatars"="0"

برای روشن كردن مجدد كلید  NumLock باید در خطوط بالا برای عبارت InitialKeybord Indicators به جای مقدار"0" مقدار "2" را قرار دهید. سپس فایل را به عنوان NLOCKON.REG ذخیره كرده و اجرا نمایید.

تعیین کلید میانبر برای برنامه ها

پس از آن كه برای یك برنامه آیكون میان‌بر  به وجود آوردید آن را راست كلیك كرده و گزینه‌ی Properties را انتخاب نمایید. در كادر تبادلی Properties گزینه‌ی Shortcut و پس از آن Shortcut Key را كلیك نمایید. حال باید در مورد تركیبی از كلیدهای صفحه‌كلید كه می‌خواهید برای فعال‌سازی برنامه‌ از آنها استفاده كنید تصمیم بگیرید. در هر صورت شما باید از بین سه كلید Shift، Alt و یا Ctrl دو كلید را به همراه یك حرف، عدد، علامت نقطه‌گذاری یا یكی از كلیدهای F انتخاب نمایید. برای آن كه سه كلید شما در فضای خالی Shortcut Key ظاهر شودمی‌توانید سه كلید انتخابی‌اتان را با هم فشار دهید.

در ویندوزXP دو تركیب Ctrl و Alt به عنوان تركیب پیش‌فرض هستند بنابراین اگر پس از كلیك كردن ورودی Shortcut Key فقط كلید سوم را فشار دهید تركیب دو كلید Ctrl و Alt را به همراه آن كلید سوم مشاهده می‌كنید. اگر نمی‌خواهید تركیب Alt-Ctrl را با هم داشته باشید یا قبلاً از این تركیب بسیار استفاده كرده‌اید و یا این كه استفاده از تركیب Shift –Alt و یا Shift- Ctrl برایتان آسان‌تر است در آن صورت باید سه كلیدی را كه به عنوان كلید میانبر انتخاب می‌كنید فشار دهید.

توجه به این نكته ضروری است كه كلیدهای میان‌بری كه به طور پیش فرض در ویندوز وجود دارند مانند Ctrl-Alt-Delete و یا كلیدهای میان‌بری كه در ارتباط با برنامه‌های كاربردی استفاده می‌شوند را نمی‌توانید انتخاب كنید.

فعال کردن Firewall در ویندوز Xp

ویندوز ایکس پی یک فایر ول ساده دارد که می تواند تا حدی از کامپیوتر در مقابل حملات محافظت کند.برای فعال کردن آن در کنترل پنل روی network and internet connection دو بار کلیک کرده و به network connection بروید.connection مورد نظر خود را که با آن به اینترنت متصل می شوید را پیدا کنید . بر روی آن کلیک راست کرده و properties را انتخاب کنید . به قسمت advanced بروید و در قسمت بالایی  در کنارprotect my computer and... با کلیک کردن یک علامت بگذارید .ok را فشار دهید.به این ترتیب ویندوز شما کمی امن تر شده است.

گذاشتن پیام در شروع ویندوز

ابتدا وارد کنترل پنل شده سپس administrative tools را دوبار کلیک کنید.در این قسمت local security settings را را انتخاب کنید.در قسمت چپ از پوشه local policies ، پوشه security options را انتخاب کنید . در سمت راست به دنبا فقره interactive logon : message text گشته آنرا دو بار کلیک کنید وپیام مورد نظر خود را بنویسید.همچنین با فقره interactive logon : message title می توانید تایتل پیام را تغییر دهید.

ایجاد میانبر قفل کننده محیط کار

بر روی دسکتاپ راست کلیک کرده از زیر منو new گزینه shortcut را انتخاب کنید. در قسمت type the location... خط زیر را وارد کنید:

rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation

سپس next را زده و نام مورد نظر خود را وارد کنید و finish را کلیک کنید.

تغییر اشاره گر ماوس در xp

شاید از این كه همیشه اشاره‌گر ماوس را به صورت یك فلش و یا ساعت شنی ببینید خسته شده باشید. ویندوزXP طرح‌هایی دارد كه می‌توانید آنها را جایگزین ساعت شنی و یا فلش كنید. برای این منظور به ترتیب زیر عمل نمایید:
ـ Control Panel را باز كرده و آیكون Mouse را دوبار كلیك كنید.
ـ در كادر تبادلی ظاهر شده گزینه‌ی Pointers را انتخاب نمایید.
ـ گزینه‌ی Schemes را كلیك كنید.
ـ در فیلد Schemes فلش رو به پایینی را كه وجود دارد كلیك كنید تا باز شود، در این جا به منویی از اشكال مختلف اشاره‌گر دسترسی خواهید داشت. از میان این اشكال، طرح مورد نظرتان را انتخاب نموده و پیش‌نمایش آن را ببینید.
ـ دكمه‌ی OK را كلیك كنید تا شكل انتخاب شده مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از همه فرمت های موجود درMedia player

همانطور كه می‌دانید برنامه‌ی Windows Media Player یكی از اقلامی است كه در ویندوز XP تعبیه شده است. این برنامه تقریباً می‌تواند هرگونه فرمت‌رسانه‌ای را  اجرا كند. تعداد فرمت‌هایی كه برنامه‌ی Media Player پشتیبانی می‌كند به 35 عدد می‌رسد. از جمله‌ی این فرمت‌ها می‌توان به MP3 اشاره كرد. اما معمولاً برنامه‌ی         Media Player موسیقی را تحت فرمت (Windows Media Audio)WMA ضبط می‌كند. علت چیست؟ علت این قضیه به ویژگی Content Protection (حفاظت از محتوای ضبط شده) مربوط می‌شود.
وقتی محتوایی را بر روی CD ضبط می‌كنید و یا از آن حذف می‌نمایید برنامه‌ی Media Player به شما اجازه می‌دهد با فعال كردن ویژگی   Content Protection مانع كپی‌برداری و یا ضبط محتوا در كامپیوترهای دیگر شوید.
 برای آن كه بتوانید محتوای رسانه‌ای را تحت سایر فرمت‌ها اجرا كنید لازم است ویژگی Content Protection غیرفعال گردد. لذا در برنامه‌ی Media Player باید به قسمت     Copy Music رفته و ویژگی Protect Content را غیرفعال نمایید.

 نمایش آیكون برنامه‌ها به طور گروهی یا مجزا در نوار ابزار

در ویندوز XP به طور پیش‌فرض وقتی در یك برنامه چند پنجره باز می‌شود برای تمام این پنجره‌ها در نوار ابزار یك آیكون نمایش داده می‌شود. یعنی ویندوز XP تمام پنجره‌های متعلق به یك گروه را تحت یك آیكون و با شماره‌ای كه نشان‌دهنده‌ی تعداد پنجره‌های باز است نمایش می‌دهد. برای مثال اگر شما سه پنجره‌ی Internet Explorer باز داشته باشید در نوار ابزار آیكون Explorer را می‌بینید در حالی كه عدد 3 بر روی آن وجود دارد. در چنین حالتی برای باز كردن پنجره‌ی دلخواه باید بر روی آن آیكون  كلیك كرده و از لیستی كه ظاهر می‌شود پنجره‌ی مورد نظر را انتخاب نمایید.
اما می‌توانید این تنظیم پیش‌فرض را به گونه‌ای تغییر دهید كه آیكون پنجره‌های مربوط به هم به صورت جداگانه در نوار ابزار ظاهر شوند. برای این منظور یك فضای خالی از نوار را راست كلیك كرده و گزینه‌ی Properties را انتخاب كنید.
در كادر تبادلی Taskbar Properties عبارت Group Similar Taskbar Buttons را غیرفعال نموده و سپس دكمه‌ی OK را كلیك نمایید.

سفارشی كردن منوی Start

در ویندوز XPمنوی Start نسبت به نسخه‌های قبلی از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار است و می‌توان ویژگی‌های زیادی را در آن اختصاصی نمود. اگر می‌خواهید منوی Start را به گونه‌ای سفارشی كنید كه تنها برنامه‌های مورد نظر شما را نمایش دهد به صورت زیر عمل كنید:
به ستون كوچكی كه در سمت چپ منوی Start وجود دارد رفته و آن را راست كلیك كنید. از منویی كه ظاهر می‌شود به ترتیب گزینه‌های Properties، Start Menu و Customize را انتخاب نمایید. اكنون شما به فهرستی از برنامه‌هایی كه زیاد استفاده می‌شوند دسترسی دارید. اگر می‌خواهید نام یك برنامه‌ی به خصوص در منوی Start دیده نشود آن را انتخاب كنید، به گزینه‌ی General بروید، عبارت Clear List را كلیك نمایید و مقدار عددی موجود را بر روی صفر قرار دهید.

نوار پنهان شده در دیوار آتش Norton

تمام نسخه‌های دو برنامه‌ی Norton Internet  Security و Norton Firwall دارای نواری هستند كه از طریق آن می‌توان تقریباً هر كاری را در دیوار آتش كنترل كرد. برای فعال‌سازی این نوار به ترتیب زیر عمل كنید:

1ـ برای فایل Iamapp.exe بر روی Desktop یك میان‌بر به وجود آورید. این فایل در پوشه‌ی  Norton Internet Security قرار دارد. دسترسی به این پوشه از طریق مسیر زیر امكان‌پذیر است:

C:\Program Files\ Norton System Works\Norton Internet Security

پس از آن كه میان‌بر را به وجود آوردید نام مناسبی را كه استفاده از آن راحت باشد برای این میان‌بر انتخاب كنید. برای مثال این نام می‌تواند Norton Toolbarباشد.

2ـ روی میان‌بر به وجود آمده راست كلیك كرده و گزینه‌ی Properties را انتخاب كنید. در كادری كه ظاهر می‌شود عبارت "-appbar" را در انتهای خطی كه عبارت زیر نوشته شده است تایپ كنید.

C:\Program Files\ Norton System Works\Norton Internet Security\ Iamapp.exe

3ـ دكمه‌ی OK را كلیك نمایید.

4ـ ابتدا برنامه‌ی Norton را اجرا كرده و سپس میان‌بر به وجود آمده را دوبار كلیك كنید. به این ترتیب در بالای Desktop نواری ظاهر خواهد شد.

شما می‌توانید برای دسترسی به انتخاب‌های مختلفی كه در این نوار وجود دارند آن را راست كلیك كنید، مكان نوار را در Desktop تغییر دهید و بسیاری از عملكردهای مربوط به دیوار آتش را از طریق آن كنترل نمایید. همچنین هنگام مرور وب می‌توانید با استفاده از این نوار آمار سایت‌هایی را كه بازدید می‌شوند و اتصالاتی را كه برقرار می‌گردند به دست آورید. علاوه بر این اگر بر روی هر یك  از علایمی كه بر روی نوار مذكور قرار دارند كلیك كنید؛ می‌توانید اطلاعات مختصری را در ارتباط با آن علامت كسب نمایید. اگر در حین مرور وب متوجه غیرفعال بودن این نوار شدید می‌توانید بلافاصله به Desktop برگشته و آن را فعال كنید.

توجه:  علاوه بر فعال كردن نوار مذكور می‌توانید عملكردهای دیگری را نیز در دیوار آتش اعمال كنید. برای دستیابی به عملكردهای مختلفی چون غیرفعال كردن دیوار آتش، فعال شدن سریع، تغییر تنظیمات و … تقریباً باید همان مراحلی را كه برای فعال كردن نوار گفتیم طی كنید؛ با این تفاوت كه در انتهای خط

C:\Program Files\ Norton System Works\Norton Internet Security\Iamapp.exe

باید عبارت‌هایی را كه به عملكرد مورد نظرتان مربوط می‌شوند تایپ كنید. برای مثال اگر می‌خواهید برنامه‌ی دیوار آتش را غیرفعال نمایید در انتهای این خط عبارت -Unload یا اگر می‌خواهید فعال شدن آن را سریع‌تر كنید عبارت -Load و اگر می‌خواهید تنظیمات آن را تغییر دهید عبارت -Settings را تایپ نمایید.

قطع شدن از اینترنت با زنگ تلفن

شاید هم وقتی به اینترنت متصل هستید نگران اشغال شدن خط تلفن خود هستید و دوست ندارید تلفن های که به شما زده می شود را از دست بدهید. با این ترفند می توانید به این مشکل پایین بدهید. فقط با زنگ زدن به خط شما اینترنت قطع و زنگ تلفن شما به صدا در می آید

اگر مودم شما HCF باشد (یعنی جزو دسته سخت افزارهایی که توسط ویندوز شناخته می شوند) در Control Panel وارد قسمت Phone And Modem شده و سپس وارد بخش Modems شوید.

در لیست مودم ها روی مودم خود كلیك كنید و سپس Properies را فشار دهید سپس در قسمت Advanced در قسمت Extra Initialization Commands عبارت 1=PCW+ را تایپ كنید و 2 بار كلید OK را فشار دهید.

به این ترتیب هنگامی كه به اینترنت متصل هستید و پشت خطی دارید از اینترنت قطع شده و تلفن زنگ می خورد.

کم شدن پول تلفن و بیشتر شدن اعتبار کارت اینترنت

اول بگردین فایل System.ini رو پیدا کنید . برای این کار می تونید از در ویندوز از سرج استفاده

کنید ...

بعد اونو باز کنید و دنبال [386enh] بگردید ...

بعد این دستورات رو بهش اضافه کنید و به همین صورت سیو کنید :

Com0@00 Irq0000@0 Buffer=1024

@ number = ( 3,1,4,1,5,9)

@ letters = ( " this", " is ", "a" , "test" )

$word , $ anther - word - ) = ( " one " , "two" )

woafont=dosapp.FON

البته مطالب بالا رو که گفتم شما به خاطر فارسی بودن صفحات برعکس میبینید که اگه تو پرونده مورد نظر کپی کنید باید سمت راست باشه !

البته متن را باید در خط بعد از [386enh] تایپ کنید یعنی به این صورت

[386enh]

Com0@00 Irq0000@0 Buffer=1024

@ number = ( 3,1,4,1,5,9)

@ letters = ( " this", " is ", "a" , "test" )

$word , $ anther - word - ) = ( " one " , "two" )

woafont=dosapp.FON

منبع : www.gorganbestblog.blogfa.com